Śladem społeczności żydowskiej przez Płońsk
Płońsk jest jednym z ciekawszych punktów na mapie Mazowsza – szczególnie dla tych osób, które interesują się historią polskich Żydów. Kto w trakcie krajoznawczej wycieczki dotrze do tego miasta, ten będzie mógł ujrzeć wiele ciekawych obiektów, będących cennymi pamiątkami po tutejszej gminie żydowskiej. Na jakie zabytki warto tu zwrócić szczególną uwagę?
Płońsk – historia Żydów na tym tereni
Żydzi na terenie Płońska pojawili się dość wcześnie, a pierwsza wzmianka na ich temat pochodzi z połowy XV wieku. W XVII wieku powstała w tym mieście pierwsza synagoga oraz cmentarz, a w początkach XX wieku liczne domy handlowe i zakłady żydowskie, mające istotny wpływ na rozwój miejskiej gospodarki. Dzieje gminy żydowskiej w Płońsku kończą się wraz z nastaniem II wojny światowej. Naziści najpierw zamykają Żydów w getcie, a następnie wywożą ich do obozów koncentracyjnych. W ten oto sposób pod koniec 1942 roku społeczność żydowska tego miasta przestaje istnieć, a o roli, jaką odegrała ona w dziejach Płońska, przypominają nieliczne zabytki. Na które z nich warto zwrócić uwagę w trakcie historycznej wycieczki po tej części Mazowsza?
Zwiedzanie Płońska nie może się obejść bez wizyty w tak ważnym miejscu, jakim jest Dom Bena Guriona. Miejsce, w którym w 1886 roku przyszedł na świat znany polityk i jeden z twórców Izraela, jest do dziś chętnie odwiedzane przez Żydów z całego świata. W murach wiekowej kamienicy czeka też na zwiedzających niewielka, za to bardzo ciekawa ekspozycja muzealna, dzięki której można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat tej postaci.
Więcej wpisów o różnicy społecznościach oraz o historii, znajdziesz w serwisie polityka24.pl.
Warto też zajrzeć na cmentarz żydowski, na terenie którego zachowały się tylko trzy macewy oraz pomnik, przypominający o Żydach z Płońska. To miejsce robi wrażenie, a wizyta na terenie tej nekropolii może się okazać ważnym punktem w programie wycieczki śladami społeczności żydowskiej po Mazowszu.